Zalecenia i uwagi dotyczące wykonania zadań

Spis tresci

      
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

1 Dostęp do SOLIDWORKS SimulationXpress

W SW można używać albo SW Simulation (pełną wersję programu do symulacji, dalej używany jest skrót nazwy SWS) albo SW SimulationXpress (SWSX)- wersję bardzo uproszczoną. Po instalacji domyślnie aktywny jest SWSX, ale w s. B2.06 jest na odwrót. Dlatego przed wykonaniem zadań musimy wyłączyć moduł SW Simulation.

Można to zmienić przez kliknięcie na pozycję Dodatki na liście pod ikonką Opcje


W oknie Dodatki SOLIDWORKS Premium odznaczamy pozycję ① w wierszu SOLIDWORKS Simulation pozostawiając "fajkę" w pozycji ②.


2 Gdzie są samouczki?

2.1 Metoda nr 1 (działa w SW 2020)

Samouczków w SW jest dużo. Dostęp do nich jest po kliknięciu na ikonkę pomocy (z pytajnikiem) i wyborze opcji Samouczki SOLIDWORKS


Wybieramy kategorię Ocena projektu.Tu pośród innych samouczków jest jeden dotyczący SOLIDWORKS SimulationXpress, którego będziemy używać dzisiaj.

2.2 Metoda nr 2 (NIE działa w SW 2020)

W czasie otwarcia nowego pliku SW "kusi" nas możliwością przejścia od razu do samouczków. Niestety to nie działa (przynajmniej w SW 2020 SP4).

2.3 Samouczki do SOLIDWORKS Simulation

W odróżnieniu od SimulationXpress, który jest częścią każdej wersji SW, dodatek Simulation jest płatny i jego samouczki są dostępne w innej kategorii pierwszego okna samouczków. Te samouczki można traktować jako uzupełnienie tego kursu MES.

3 Zadanie

Otwórz samouczek SimulationXpress i wykonaj trzy zadania.

3.1 Uwagi do poszczególnych zadań

3.1.1 Zadanie 1 ("hak")

Tu nie wykonujemy ostatniego punktu — optymalizacji.

3.1.2 Zadanie 2 ("łącznik")

Tu nie definiujemy własnego materiału (wystarczy wybrać dowolny stosowny na liście). Usuwanie zbędnego materiału w drugiej części tego zadania robimy w "normalnym" SW.

3.1.3 Zadanie 3

Model pierwszy ("wieszak z plastyku") warto przeliczyć jeszcze jeden raz po usunięciu zbędnego materiału (operacja "skorupa", zalecana grubość 0.012").

Wykonanie każdego zadania musi być sprawdzone przez prowadzącego zajęcia.© I.Rokach, 2016-20, v.2.1.0, 08.10.2020, dla SOLIDWORKS 2020
Zanim wydrukujesz pomyśl o środowisku